Titulní obrázek

Diskuze

Vládání nových příspěvků do diskuze je pozastaveno!

Diskuze
ALZBETA BENCKOVA (BENCKOVA.BETKA@EMAIL.CZ) - 25.08.2019 15:32
DOBRY DEN PROSIM VAS CHCELA BY SOM DCERU DOMINIKU DAT NA PRVE SVETE PRIMANI DIKY SA ODPOVED BENCKOVA
ALZBETA BENCKOVA (BENCKOVA.BETKA@EMAIL.CZ) - 25.08.2019 15:32
DOBRY DEN PROSIM VAS CHCELA BY SOM DCERU DOMINIKU DAT NA PRVE SVETE PRIMANI DIKY SA ODPOVED BENCKOVA
Slavnost Těla a Krve Páně v katedrále () - 17.05.2019 12:51
Ve čtvrtek 20. června 2019 v 17.00 hod. bude pan kardinál sloužit v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha slavnou mši svatou a po ní bude následovat eucharistické procesí. To půjde z katedrály přes Hradčanské náměstí se zastavením u jediného oltáře tohoto procesí, u Mariánského sloupu. Průvod bude dále směřovat do Strahovského opatství, kde bude v bazilice Nanebevzetí Panny Marie zakončen slavným Te Deum a svátostným požehnáním. Zakončení ve Strahovském klášteře je zároveň připomínkou posledního svobodného kázání Josefa kard. Berana v naší a jeho vlasti, v předvečer „Božího Těla“ 1949.
Z.S. () - 23.04.2019 11:40
Výborná nová reportáž České televize o sv.Ludmile. Zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/219562215500004-ludmila-a-jeji-lide/
A dnes vzpomeňme svatého Vojtěcha.Zde:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10123417216-svetci-a-svedci/206562211000001-svaty-vojtech/
Z.S. () - 04.02.2019 12:52
Gymnázium sv. Augustina bude otevřeno 1. 9. 2019. Jedná se o církevní čtyřleté gymnázium pro děti rodičů, kterým záleží na kvalitním vzdělání a křesťanské výchově jejich dětí. Během února přijímáme přihlášky.
MŠ, ZS a gymnázium sv. Augustina, Hornokrčská 709/3 Praha 4-Krč. Tel: 602 301 903 www.skolasvatehoaugustina.cz
Z.S. () - 30.01.2019 13:01
Proč zdanit církevní restituce a o kolik přesně se měly peněžité náhrady v roce 2012 předražit, není jasné. Neřekli to komunisté, kteří zdanění navrhli, a neřekla to ani vláda, která ho prosadila. Server iROZHLAS.cz požádal o posudek, který má údajnou přemrštěnost vyrovnání s církvemi dokazovat. Ten ale neexistuje! Konkrétní částku, o kterou mají být náhrady předražené, ovšem před časem vyřkl přímo premiér Andrej Babiš, konkrétně 54 miliard. Podle serveru Aktuálně jde o sumu, se kterou v minulosti kalkuloval bývalý poslanec a hejtman Michal Hašek (ČSSD), když v roce 2012 vystoupil na plénu k církevním restitucím.
David Klimeš, analytik () - 28.01.2019 14:01
Komunisté pro antiklerikální národ hrají loutkové divadlo. Babiš se spokojí s tím, že bude dál vykřikovat lež, že restituce byly podivně přijaty v listopadu 2012 hlasem trestně stíhaného poslance a naznačovat, že to vlastně celé nebylo ani správně schválené. Pravdou přitom je, že stíhaný poslanec Roman Pekárek tehdy dodal až 102. hlas. A bylo by to tedy schváleno i bez něj. Ale premiéra jako hlavu exekutivy by hlavně měla trápit otázka, je to nynější hlasování o náhradách církví tedy o tolik lepší než to kritizované minulé? Místo 102 hlasů Babiš sehnal všehovšudy 106 a nedonutil, například k souhlasu ani všechny své ministry. Tehdy i nyní to půjde k Ústavnímu soudu, ale teď je mnohem větší pravděpodobnost, že soudci toto poslanecké kutilství nemilosrdně zaříznout.
Z.S. () - 26.01.2019 15:09
Kardinál Dominik Duka ve čtvrtek připomněl oběti komunistického režimu i to, jaký obraz o církvi se snaží budovat dnešní KSČM. "Církev netvoří nenažraní preláti, ale jsou to občané této země, kteří v době nacismu i komunismu pracovali, snášeli perzekuci, které jste připravili o jejich domovy, o jejich statky, o jejich majetek," uvedl Duka v textu, jímž oslovuje iniciátory novely. "Církvím byl majetek konfiskován vaší stranou po nástupu vaší vlády a zůstává pravdou, že jste nás, zmíněné subjekty, s bičem v ruce finančně udržovali v živoření," uvedl kardinál. Stát si podle něj po roce 1989 ponechal 160 miliard korun jako výsledek hospodaření na původně církevních majetcích.
Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi byl přijat po dvacetiletých snahách v roce 2012. Počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nemohou vydat, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady se vyplácejí od roku 2013. Zákon ale také znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.
Církve souhlasily s tím, že v rámci vyrovnání se nebude vydávat majetek obcí a právnických osob, vzdaly se náhrady za znehodnocení a náhrady za mrtvý a živý inventář, uvedl Duka.
Církve bývají kritizovány za to, že se soudí i o některý majetek, který patří obcím či krajům. V takových případech jde zejména o určovací žaloby, neboť ani ostatní zainteresované subjekty si nejsou vlastnictvím jisté. Duka dnes uvedl, že žaloby na určení majitele představují nepatrný zlomek restitučních kauz. "Mnohé vznikly z důvodu, kdy vydávání majetku bylo politickými nástroji znemožňováno proti platnosti zmíněného zákona," napsal.
Z.S. () - 25.01.2019 10:31
Poslanecká sněmovna schválila komunistický návrh zdanění náhrad za církevní restituce. Podle předsedy ODS Petra Fialy tím premiér Andrej Babiš (ANO) uplácí KSČM, podobně to vidí i další poslanci. Stát by měl náhrady danit od roku 2020.
"Zdanění církevních restitucí je úplatkem Andreje Babiše jednomu ze členů současné vlády – KSČM. Ustupování komunistům se v historii nikdy nevyplatilo," uvedl předseda ODS Fiala.

Pro bylo 106 ze 172 přítomných poslanců z ANO, ČSSD, KSČM a SPD, ostatní strany se zdaněním náhrad církvím nesouhlasily.

"To, co se odehrálo, je pošlapání principu právního státu. Dopustila se toho moc, která tvrdí, že je demokratická, je to hanba," uvedl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.Ten v roce 2013 církevní restituce prosadil.
Podle Pirátů nemá zákon šanci obstát před Ústavním soudem ČR.
Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) míní: "Podle nás je to další loupež. Tak, jako loupež proběhla komunisty po roce 48, tak je to opět pokus o loupež a oslabení církví." Dle ní jde o "devastující" podkopávání našich judaisticko – křesťanských kořenů.
Jan Farský (STAN) míní, že "není možné, když tady napravujeme hříchy minulosti, tak vytvářet další hříchy do budoucnosti". Někdo tady přišel zločinným způsobem o majetek, nešlo tedy o "dar, který je potřeba zdanit", upozornil. Podle Farského tak nyní dochází k aroganci moci, pošlapávání právního státu, ale také k pokrytectví. "Pokud někdo přenáší odpovědnost na Ústavní soud, nevykonává mandát poslance tak, jak slíbil," dodal.
Z.S. () - 21.01.2019 14:00
Z ECHO24.cz : Několik desítek lidí se 19.1. večer sešlo před Národním muzeem na pietní akci, aby si připomněli padesáté výročí úmrtí Jana Palacha. Setkání v místech, kde se student před půl stoletím upálil na protest po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, pořádala iniciativa Bez komunistů. V Týnském chrámu v Praze se ve stejnou dobu sloužilo rekviem. Kněz Petr Piťha při mši uvedl, že dnes by měl Palach národ probudit z lhostejnosti. Jeho čin připomnělo i mimořádné zvonění zvonů z katedrály svatého Víta a dalších pražských míst. Podle hlavního zvoníka svatovítského chrámu Tomáše Stařeckého se smuteční tón zvonů ozývá zřídka. Zněl třeba při úmrtí prezidenta Václava Havla či papeže Jana Pavla II., při pohřbu Věry Čáslavské či padlých vojáků ze zahraničních misí. "Palachův čin měl stále ještě plně nedoceněný význam pro dějiny našeho národa. Zvonění je zároveň i součást vyjádření postoje katolické církve k postavě Jana Palacha, jakož i ke složité současné situaci," uvedl Stařecký.V katedrále se na pět minut rozezněly tři zvony. Více než tříapůltunový Jan Křtitel a čtyřapůltunový Václav byly odlity v polovině 16. století, třetí Dominik pochází z roku 2012 a váží bezmála tunu. Zvony zvonily také na Týnském chrámu, kde bylo na Palachovu památku slouženo rekviem. Tato mše za zemřelé se slouží o pohřbech nebo na svátek Všech svatých. Piťha, který působil před padesáti lety ve vědecké radě Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, kterou Palach navštěvoval, připomněl jeho památku čtením z knihy Exodus, kde se píše o zjevení Boha Mojžíšovi v hořícím keři, který ale oheň nespaloval. Hořící keř byl pojmenován i třídílný film, který byl o Palachovi natočený v roce 2013.
St.Přibyl () - 21.11.2018 11:59
Rád bych Vás pozval dle Vašich sil a možností k zapojení do akce Red Wednesday čili Červená středa dne 28. listopadu 2018. Chceme se tak v letošním roce spolu s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR připojit k iniciativě křesťanské organizace Aid to the Church in Need, která připomíná osoby pronásledované po celém světě pro jejich víru. Více informací o tom, jak se zapojit, bude postupně uveřejňováno na https://www.facebook.com/cervenastreda
Kontaktní osobou na ČBK je Mgr. Irena Karlová – e-mail: karlova@cirkev.cz, mobil: 733 741 170.
J.Bartoš (info@janusuv-festival.cz) - 24.10.2018 12:56
Dobrý den,
rád bych Vás touto cestou informoval o druhém ročníku Janušova festivalu dětských chrámových sborů a schol, který se uskuteční v sobotu 3. listopadu 2018 v aule Arcibiskupského gymnázia v Praze a bude zakončen mší sv. v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru.
Vstup diváků na festival je bezplatný. Nad festivalem převzal záštitu pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka OP. Spolupořadatelem druhého ročníku je Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze. Bližší informace najdete na stránkách http://www.janusuv-festival.cz/.
Z.S. () - 05.10.2018 11:25
Dne 14. října 2018 v 17:00-18:00 proběhne na Václavském náměstí v Praze modlitební shromáždění na podporu čínských křesťanů, kteří v České republice již druhým rokem žádají o azyl z důvodu svého pronásledování. Více informací na https://www.cirkev.cz/pozvanky/2018-10-i-vy-podporit-cinske-krestany-v-cr

Akci pořádá Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference.
Jana Jochová () - 29.09.2018 19:47
Na podporu manželství muže a ženy. První část petice s Vašimi podpisy jsme již odevzdali http://www.alipro.cz/novinky/ , tedy máme stanovené veřejné projednání spolu s našimi oponenty, kteří chtějí manželství takzvaně otevřít všem. Oficiálně a srdečně Vás zveme, přijďte nás podpořit na veřejné slyšení do Poslanecké sněmovny v úterý 9.10. ve 14 hodin, Sněmovní 1, Praha 1.Místnost má kapacitu 200 lidí, máme přislíbeno, že nám rezervují cca polovinu, prosím, přihlaste se svým jménem na mail: kancelar@alipro.cz , do Sněmovny je třeba přijít s velkým předstihem (nejméně půl hodiny, raději i více!), protože se prochází kontrolami, a s občanským průkazem.
Aliance pro rodinu.www.podporamanzelstvi.cz
Z.S. () - 11.05.2018 12:34
Duchovní cvičení určená pro mladé muže od 17 do 40 let a zaměřená na rozlišování povolání se uskuteční 6. – 10. srpna 2018 v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci. Duchovní cvičení povede P. Jan Regner SJ, studentský kaplan ve farnosti Panny Marie Sněžné v Olomouci. Informace a přihlášky je možné získat na webové adrese http://www.knezskyseminar.cz/via/.
|<< <<  strana (1/27)  >> >>|